Nasza specyfikacja druku powstała dla naszych Klientów. Celem jej jest przybliżenie wymagań technicznych dotyczących przygotowania materiałów do druku cyfrowego jak i offsetowego stosowanych w naszej drukarni. Dzięki tym wytycznym możemy zaspokoić oczekiwania naszych Klientów, co do jakości wykonanego produktu. Natomiast nam jako drukarni pozwoli to zachować standard pracy w czasie produkcji.
SPECYFIKACJA DRUKU
Informacje dotyczące formatów plików:
- Akceptowanle pliki do druku w formatcie .PDF
- Adobe Photoshop .psd (CS5)
- Adobe Ilustrator .ai (CS5)
- Bitmapy .jpg, .jpeg, . bmp, . tiff
Rozdzielczość dla druku cyfrowego 250 dpi / 300dpi
Informacje dotyczące przestrzeni barwnej
- Wydruki o nasyceniach poniżej 5% mogą posiadać nierówne pokrycie kolorystyczne przy druku większych elementów.
- Poprawna przestrzeń barw dla plików to CMYK. Każda grafika będąca w innej przestrzeni barw zostanie automatycznie przekształcona na CMYK. Nie ponosimy odpowiedzialności za kolor oraz nasycenie druków po automatycznej konwersji na poprawną przestrzeń barw.
- Prace kolorowe w trybie CMYK kompozyt (bez separacji).
- Prace czarno-białe tryb black&white lub tryb grayscale.
- Pliki mogą zawierać elementy wymagające niestandardowego procesu druku, np. overprint. po wcześniejszym przesłaniu informacji na ten temat.
- Czcionki powinny być przekształcone na krzywe – drukarnia nie ponosi odpowiedzialności za efekt nieczytelnego i „rozmazanego” tekstu wynikającego z braku przekształceń czcionek, jak również nie odpowiadamy za błędy w druku wynikające z braku danej czcionki.
- Pliki otwarte powinny być spłaszczone.
- Minimalny rozmiar linii to 0,1 pkt.
- Czarne aple winny zawierać oprócz 100% blacka, także pozostałe składowe celem zapewnienia czyszczenia tła pod sobą oraz uzyskania tzw. głębokiej czerni.
- Spady dla plików powinny wynosić 3mm, w przypadku ich braku drukarnia ma prawo drukować bez powiadamiania klienta, a reklamacje wynikające z pojawienia się białego tła na brzegu wydruku powstałego podczas docinania nie będą uwzględniane.
- Elementy ważne powinny znajdować się minimum 5mm od linii cięcia.
- Elementy ważne powinny być oddalone od linii bigu lub falcu o minimum 5mm.
- Przy katalogach klejonych elementy ważne powinny być oddalone od grzbietu o 15mm i 5mm od każdej krawędzi cięcia.
- Przy katalogach szytych linia cięcia wyznaczana jest na podstawie okładki. Występujący efekt wypychania stron powinien być uwzględniony podczas etapu projektowania. Spady powinny wynosić 3mm dla każdej z 3 stron przycinanych, a ważne elementy powinny być odsunięte od środka o 10 mm.
Uszlachetnianie
- Przy falcowaniu produkt dostarczany w formie złożonej.
- Przy bigowaniu produkt dostarczamy w formie rozłożonej.
- Przy falcowaniu może występować pękanie papieru i kruszenie się tonera na łamaniu.
- Przy bigowaniu może wystąpić rozwarstwienie folii dla arkuszy foliowanych.
- Jeżeli zlecenie obejmuje usługi typu: bigowanie lub falcowanie w nietypowym miejscu, należy dołączać plik podglądowy z umiejscowieniem tych elementów.
- Jeżeli zlecenie zawiera lakierowanie miejscowe, należy do pracy dołączyć maskę na lakier, jako osobny plik w kolorze black 100%.
- W zamówieniach z uszlachetnianiem jednostronnym za stronę uszlachetnianą domyślnie uznaje się awers projektu - stronę pierwszą dla druków płaskich, lub strony zewnętrzne dla druków składanych.
- Wykrojnik można także nałożyć na pracę główną jako piąty kolor, należy jednak zadbać aby nie czyścił on tła pod sobą (ma być użyta opcja overprint).
Informacje dotyczące druku i oprawy książek
- Dla opraw klejonych i szyto-klejonych należy pamiętać, że 2 i 3 strona okładki oraz pierwsza i ostatnia strona wkładu będą miały zaklejone 4-5 mm od strony grzbietu przez klejenie boczne, wskutek czego zmniejsza się efektywny format rozkładówek. Jeżeli nie wprowadzona jest korekta to pojawia się zjawisko „wycięcia” fragmentu obrazu spowodowanego zaklejeniem. Format strony powinien zostać ten sam, zmianie podlega jedynie wielkość obrazu na stronie.
- W przypadku maszynowego klejenia składki w grzbiecie minimalna odległość tekstu i innych elementów graficznych od grzbietu winna wynosić 6 mm z powodu zjawiska opisanego w punkcie poprzednim.
- W przypadku gdy projekt zakłada pokrycie kolorem dużej płaszczyzny druku, dobrze jest zabezpieczyć powierzchnię druku folią matową lub błyszczącą. W przeciwnym wypadku w miejscach złożenia druku (grzbiet, skrzydełko) farba będzie się ścierać (w szczególności dotyczy to ciemnych kolorów).
Informacje dotyczące druku cyfrowego
- Przesunięcie pasowania arkuszy przód/tył oraz wyśrodkowanie do 1mm.
- W druku arkuszowym margines bez zadruku wynosi 5mm dla druku kolorowego i 1mm dla druku czarnego od brzegu papieru.
- Dokładność cięcia do 1,5mm.
Druk arkuszowy.
- Przy druku dwustronnym stosowane jest obracanie lewo-prawo.
- Przód i tył danego arkusza powinien być przesłany jako jeden plik najlepiej .pdf zawierający 2 strony.
- Jeśli zlecenie obejmuje druk kilku arkuszy, które mają być ułożone w kolejności, to plik do druku powinien zawierać wszystkie arkusze ułożone w odpowiedniej kolejności (str. 1 przód, str. 1 tył, str.2 przód, ….).
Odwzorowanie koloru - proof
- W celu weryfikacji kolorystyki publikacji zaleca się dołączenie do każdej publikacji proofa cyfrowego. Proof winien zawierać pasek kontrolny i certyfikację.
- Proofy winny być wykonane z plików ostatecznych przekazanych Drukarni do druku.
- Do wykonania proofów należy stosować profil ICC zgodny z normą ISO. W wypadku papierów powlekanych jest to profil ISO-Coated lub Fogra-Coated, a w przypadku papierów niepowlekanych ISO-Uncoated lub Fogra-Uncoated.
- Proofy kolorystyczne można zlecić jako usługę dodatkową do wykonania przez Drukarnię.
- Jeżeli Klient nie dostarczy proofów, druk odbywa się wg standardowych gęstości optyczny przyjętych przez drukarnie.